UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Dzisiejsza data itp
Login: Hasło:
Ponad 5 mln deklaracji PIT przez InternetKonferencja: Czarna Lista Barier 2014NIK o ochronie klientów rynku finansowegoŚwiadczenia kanadyjskie przelewem na konto w PolsceSejm przyjął nowe prawo antymonopoloweNaczelny Sąd Administracyjny stanął po stronie podatnikaNIK pozytywnie o ZUS w roli zakładu emerytalnego
Strona 1 z 1
urlop bezpłatny
(Kategoria: Brak)
2005-04-28 08:17:49
~KINX
Mam takie pytanko, osoba idzie od 01.05.2005 na 3 miesiące, czy ja muszę go wyrejestrowywać z Zusu?? czy poprostu wysyłam rca z kwotami 0????
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2005-04-28 08:33:50
~W
a dlaczego chcesz ją wyrejestrowywać? przecież nadal jest Twoim pracownikiem? nie następuje wtedy rozwiązanie umowy tylko urlop bepłatny
2005-04-28 08:53:53
~Sylwia
W momencie, gdy przejmowałam dokumenty firmy jeden z pracowników był i nadal jest na urlopie bezpłatnym (od jesieni 2002 roku). Niestety w jego aktach nie ma podania o urlop, a ja nie moge się doprosić, żeby mi takowe dostarczył (mieszka w innej miejscowości). Co powinnam zrobić w takiej sytuacji?
2005-04-28 10:12:32
~Malutka
Sylwia. A cóż. Zagroź mu ze jak nie dostarczy podania o bezpłatny to dostanie dyscyplinarke (zwolnienie) za niestawienie sie do pracy i ze mu to akta zabazgroli :):):)
2005-04-28 10:18:11
~Sylwia
Może i tak skoro nie prośbą to groźbą, chociaż on wie, że tak nie będzie bo Prezes sie nie zgodzi.
2005-04-28 10:19:49
~elik
Witam, a czy jest chociaż w aktach informacja do kiedy ten pracownik ma udzielony urlop bezpłatny ?
2005-04-28 10:48:00
(Administrator)

KINX, było już na ten temat co nie co, ale powtórzę.
Nie wyrejestrowywujesz pracownika, który przebywa na urlopie bezpłatnym. Nie składasz za niego deklaracji RCA, nawet zerowej. Jedynie wykazujesz go na RSA z kodem przerwy 111 i datami od... do... To wsio.
Dla przypomnienia, postaraj się jednak korzystać z naszej wyszukiwarki, naprawdę sporo można znaleźć i ona nie gryzie.
Pozdrówka ;-)))

Póki dążysz do celu, póty osiągasz sukcesy.
2005-04-28 11:12:16
~Sylwia
Elik nie ma żadnej informacji. Wszyscy pracownicy byli zwalniani i zatrudniani nowi. Ten pracownik poprosił, aby go Prezes nie zwalniał tylko dał mu urlop bezpłatny, a że firmę to nic nie kosztuje, a człowiekowi zależało to się zgodził. Tylko, że w papierach nie ma żadnej informacji, ani jego podania, ani daty powrotu z tego urlopu (chociaż wiadomo, że nigdy nie wróci). Czy takiemu pracownikowi powinnam wystawiać PIT-11 z zerowymi składkami? To samo się dotyczy osoby przebywającej cały rok na urlopie wychowawczym.
2005-04-28 12:12:20
~elik

Przepraszam, musiałam na dłużej wyjść.
...a że firmę to nic nie kosztuje, a człowiekowi zależało to się zgodził.
Firmę to kosztuje, właśnie taki bałagan, natomiast pracownikowi nic to nie daje, bo urlop bezpłatny to jest taki sam okres, jak zupełnie bez zatrudnienia. Ni niczego sie nie zalicza i nie daje żadnych uprawnień, ani podstaw do ubiegania się o cokolwiek. Dlatego zastanawiam sie o co tak naprawdę temu człowiekowi chodzi. Prawdopodobnie on nie jest świadom tego, że nic nie zysuje.
Co najważniejsze, bez podania o urlop bezpłatny, ten pracownik nie świadczy pracy z niewiadomych przyczyn i w związku z tym już dawno powinien być zwolniony.

2005-04-28 12:15:25
~KINX
Dzięki BEATA!!! Byłam w wyszukiwarce i weszłam na kilka tematów ale nie mogłam znaleźć odpowiedzi Postaram się następnym razem dobrze wynalęźć Dzięki ;-)
2005-04-28 12:18:26
~Sylwia
Dziękuję serdecznie.
2005-04-28 12:20:01
~elik
W najgorszym przypadku, podczas kontroli ten pracownik może zostać potraktowany przez kontrolującego jak zwolniony i będzie podejrzenie o brak świadectwa pracy.
Jak ostrzeżesz o tym pracodawcę, może sam zacznie zabiegać o wyjaśnienie sytuacji tego pracownika.
Jeśli chodzi o to, że nie zna terminu do kiedy ma trwać ten bezpłatny, powinien przynajmniej uregulować na bieżąco i napisać podanie o urlop bezpłatny od .... do np 30.06.2005 r. W razie dalszej potrzeby, zawsze można taki urlop przedłużyć.
2005-08-24 08:14:58
~Pola B
Pracownik ooprosił o urlop bezplatny od 01.09. do końca roku. Do tego czasu ma zwykły urlop. Oczywiscie nie wypisuję świadectwa pracy ,bo cały czas jest pracownikiem. A co z urlopem wypoczynkowym? Czeka na jego powrót , prawda? Nie wypłacam żadnego ekwiwalentu?
2005-08-24 08:40:09
~ta_tar
w pierwszej kolejności powienien wykorzystać urlop wypoczynkowy a dopiero potem urlop bezpłatny.
2005-08-24 08:46:50
~Pola B
Jest zatrudniony od 01.03.05 na rok , wyliczyłam mu 22 dni urlopu, 3 wykorzystał. Mam mu cały wypoczynkowy udzielić? I dopiero wtedy na bezplatny?
2005-08-24 08:48:49
~ta_tar
i tutaj problem bo za miesiące na bezpłatnym nie przysługuje mu urlop
2005-08-24 09:03:12
(Administrator)

ta_tar, według mnie nie ma problemu. Kodeks pracy określa, kiedy następuje obniżenie urlopu:
Art. 155.2 § 1. Przepis art. 155.1 § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie:

1) urlopu bezpłatnego,

Gdyby ten bezpłatny był wcześniej, to po nim należałoby udzielić urlopu proporcjonalnie. W sytuacji opisanej przez Polę pracownikowi należy się cały urlop, oczywiscie proporcjonalny do okresu zatrudnienia, bez obniżania za czas bezpłatnego.

Pozdrówka ;-)))

2005-08-24 09:09:10
~Pola B
Czyli... sie zakręciłam. Gdyby wg prośby dostał urlop od 01.09, to proporcjonalnie do przepracowania zostałoby mu 10 dni, z czego wykorzysta 6 do końca sierpnia. Te 4 moze wykorzystac w przyszłym roku po ewentualnym powrocie? Czy moze zostanie mu 13 dni (19-6) i one przejdą na styczeń? Ten urlop bezpłatny ma trwać 4 miesiące
2005-08-24 09:16:45
(Administrator)

Polu, według mnie, bez względu na to czy wykorzysta teraz cały, czy nie, jeśli będzie na bezpłatnym do końca roku, to należy mu się nadal pozostałe 19 dni wypoczynkowego. Nabył do nich prawo jeszcze przed bezpłatnym. Gdyby jednak wrócił z bezpłatnego jeszcze w tym roku, to udzielając mu wypoczynkowego, należałoby mu obniżyć jego wymiar.

Takie jest moje zdanie. Ale wiem, że na forum są bardziej "rasowi" kadrowcy i niekoniecznie mogą sie ze mna zgodzić.

Pozdrówka ;-)))

2005-08-29 08:25:53
~Pola B
Czyli jeśli udzielę mu całego urlopu i dopiero wtedy wyślę na bezpłatny... to w razie powrotu w listopadzie okaże sie,że ma wykorzystane wiecej urlopu niz mu przysługiwało?
2005-10-03 13:55:09
~Andrzej B
Zacytuje dwa zapisy z ustawy zdrowotnej: Art.8a u.3. Członkostwo w kasie chorych osoby, o której mowa w ust. 2, kończy się z dniem wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia, chyba że osoba ta ubezpiecza się nadal dobrowolnie.... Art.11 u.2. Jeżeli pracownik korzysta z urlopu bezpłatnego, obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego wygasa po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia urlopu..... Pracownik będący na 8 tygodniowym urlopie bezpłatnym, traci ubezpieczenie zdrowotne od kolejnego, 31 dnia tego urlopu. Nawet wtedy jeżeli UB, wypada dokładnie na przełomie dwóch, kolejnych miesięcy (a więc w obu miesiącach, kilka dni przepracuje). Czy dobrze rozumiem zapisy Ustawy zdrowotnej? Czyli aby zachować prawo do świadczeń zdrowotnych, od 31 dnia, powinien być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez pracującego członka rodziny. A jeżeli małżonek takiej osoby nie pracuje, czy jest inna alternatywa niż dobrowolne ubezpieczenie?. I najważniejsza wątpliwość: Powiedzmy, że w omawianym przypadku, pracownik podzieli ten urlop na dwie części, przerywając go powrotem do pracy na 1 dzień. Mamy więc dwa odrębne UB. Czy dobrze myslę, że do tego przypadku, nie ma zastosowanie Art.11 u.2.? Moja wątpliwość wynika z braku w ustawie słowa: "kolejnych". Np.... po upływie kolejnych 30 dni....
2005-10-03 14:04:32
~Andrzej B
Jeszcze zamącę. Czy po upływie 30 dni UB, trzeba pracownika wyrejstrować z ubezpieczenia zdrowotnego? Wg. informacji uzyskanej z ZUS, nie trzeba. Widzę tu jednak sprzeczność logiki faktów i skutków.
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

O nas
Regulamin
Cennik
Reklama
Kontakt
Dojazd
RSS
taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl