UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Dzisiejsza data itp
Login: Hasło:
NIK pozytywnie o ZUS w roli zakładu emerytalnegoNIK o ochronie klientów rynku finansowegoSejm przyjął nowe prawo antymonopoloweKonferencja: Czarna Lista Barier 2014Ponad 5 mln deklaracji PIT przez InternetNaczelny Sąd Administracyjny stanął po stronie podatnikaŚwiadczenia kanadyjskie przelewem na konto w Polsce
Strona 1 z 1
Kiedy nie zmienia sie podstawa zasiłku chorobowego
(Kategoria: Kadry i ZUS)
2011-12-07 10:00:11
~hanka
Witam,
mam wątpiliwości odnosnie ustalania podstawy zaisłku chorobowego. Wiem, że nie ustala sie jej na nowo, jeśli przerwa między jendym a drugim l-4 jest krótsza niz 3 miesiące. Ale jak to się liczy?
Jeśli np. pracownik miał wypłacany zaisłek chorobowy w miesiącu IX, ustalono podstawę, wypełniono z-3 ( zakład pracy nie wypłaca zasiłków) i teraz choruje ponownie w X, więc rozumiem, że nie ustala sie podstawy, ale potem znowu choruje w XII...
I teraz te trzy miesiace liczy się od ustalenia podstawy pierwszej wypłaty zasiłku? - czyli od IX, od ostatniego l-4 czyli od X?
Jesli np. chorowały co trzy miesiące to ta podstawa mu się nigdy nie zmieni?! Czy ja cos źle rozumuje;-)

Drugi pytanie, jeśli nie syatla sie na nowo podstawy, to co wpisuje sie w Z-3 w pkt 10? Przpeisuje sie z poprzedniego Z-3? Jakaś adnotacja?

Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2011-12-07 10:34:05
~ewaGr
hanka, podstawę ustala sie na nowo, jeśli między okresami choroby upłynęły 3 miesiące kalendarzowe. W Twoim przypadku podstawa sie nie zmienia, ponieważ nie mijają 3 m-ce kalendarzowe. Musiałoby byc tak:choruje np. w maju, potem VI,VII.VIII -nie choruje i we wrzesniu choruje-mineły 3 m-ce kalendarzowe , więc ustalamy na nowo podstawe do zasiłku.

W Z-3 wpisz to, co poprzednio, czyli ta podstawa z 12 m-cy + bieżące miesiac uwzględniajac dni, które pracownik przepracował, i ktore był obowiązany przepracowac , bedzie tego troche , ale musisz to jakoś zmieścić
2011-12-07 10:44:58
~hanka
Ok!
A jeśli choruje w maju, potem w lipcu...a potem we wrześniu?
To we wrześniu trzy miesiące liczę od maja- bo wtedy ustalono podstawę, czy od lipca, bo to ostatnie l-4?

Jeśli podstawa sie nie zmienia, to po co mam wpisywać, to co się do niej nie zalicza? Juz całkiem nie rozumiem...
Myślałam, że pisze się cos w stylu: podstawa bez zmian, albo jakos tak?
2011-12-07 10:55:26
~ewaGr
Nie, we wrzesniu liczysz te trzy miesiące od miesiaca ostatniej choroby, czyli od lipca. Musisz wpisac wszytskie miesiace włącznie do biezącego, bo przeciez w ZUS-ie musza wiedzieć co się dzieje (przynajmniej w moim :-)) oraz tych wczesniejszych 12 m-cy , tak jak Ci wcześniej napisałam. Chyba, ze chcesz poeksperymentować z ZUS-em, ale nic Ci to nie da:-)
2011-12-07 13:14:39
ewa masz dziwny zus, bo u nas się przepisuje tylko miesiące z poprzedniego z-3, bez podawania kolejnych miesięcy.
2011-12-07 13:26:16
~ewaGr
niom :-) ostatnio własnie mi cofnęli z-3
2011-12-07 13:36:15
(Administrator)
Agnieszko, a może to Twój ZUS jest dziwny, właśnie dlatego, że... taki normalny ;-)))
Póki dążysz do celu, póty osiągasz sukcesy.
2011-12-08 06:07:26
~lusia
No to mój też dziwny ;)
A nie wystarczyłoby "normalnym" ZUS-om wpisanie w uwagach, że podstawę należy ustalić z miesięcy ............ , gdyż ......... ?
2011-12-08 06:18:13
~lusia
Aż sobie z ciekawości zajrzałam do objaśnień do Z-3. 
Tym "normalnym" ZUS-om nie chodzi o wciskanie do tabeli kompletnie niepotrzebnych informacji, tylko o podanie poprzednich okresów pobierania zasiłku (w uwagach, bo gdzieżby indziej)

Do pkt 15 zaświadczenia
Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków tego samego rodzaju, jak
i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Jeżeli w związku z tym w tabelach
zostało podane wynagrodzenie z innego okresu niż 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności
do pracy, należy podać dodatkowo poprzedni(e) okres(y) pobierania zasiłku.
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

O nas
Regulamin
Cennik
Reklama
Kontakt
Dojazd
RSS
taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl